четвртак, 29. мај 2014.

Pirsing kroz istoriju




Pirsing je jedna od prvih dekoracija lica i tela u istoriji. U pocetku najrasprostranjeniji pirsinzi bili su pirsing na nosu i pirsing na usima. Ljudi su iz razlicitih razloga ukrasavali svoje telo, najcesce iz religijskih ali i za obelezavanje drustvenog polozaja. Pirsing se cesto povezivao sa plemstvom, oznacavao je muzevnost i hrabrost. Smatra se da su pirsinzi nastali jos oko 2000. godine p.n.e u Egiptu, arheolozi su pronasli neke mumije sa probusenim usima, koje datiraju iz tog perioda, pa se upravo zbog toga smatra da su tada i nastali.  Osim Egipcana, tajnu ukrasavanja tela pirsinzima poznavale su i druge anticke kulture sirom sveta. Takodje se smatra da je pirsing na nosu nastao tako sto je kralj Abraham svojoj drugoj supruzi na vencanju poklonio mindjusu (pirsing) za nos. Africka plemena i plemena sa bliskog istoka ostala su dosledna ovoj tradiciji, pa muz svojoj izabranici na dan vencanja obavezno poklanja mindjusu za nos.  U 16. veku Mongolski carevi su preuzeli tradiciju busenja nosa u Indiji, od tada pa do dana danasnjeg mnoge zene u Indiji imaju pirsing na nosu. U nekim zemljama velicina mindjuse na nosu domacice predstavlja finansijsku moc porodice, kao i njihov polozaj u drustvu, jednostavnom logikom- veca mindjusa, veci budzet. Postoji verovanje da se zene busenjem nosa oslobadjaju bolova druge vrste, recimo porodjaja, jer stavljanjem pirsinga na nos vrsi se presija na vene sto dodatno olaksava porodjaj.


Pirsinge su koristili i muskarci, faraonima je, recimo, pirsing na pupku predstavljao odrastanje, prelazak u zrelost, Rimski vojnici busili su bradavice i time pokazivali hrabrost. I ako se smatra da je genitalni pirsing pirsing savremenog doba, nije tako. Nezvanicne informacije govore da se genitalni pirsing pojavio u 18. veku paralelno sa modom uskih muskih pantalona. Jedan od prvih koji je "uradio" genitalni pirsing, po kome je pirsing i dobio ime je princ Albert. Pirsing je omogucavao nosenje tesnih pantalona bez ikakve mogucnosti da se "nesto nabudzi" . Medjutim, postoje verovanja da je genitalni pirsing nastao jos u drevnoj Indiji oko 350. god. n.e.
Osim gore navedenih pirsinga, jedan od takodje "starih" pirsinga jeste i pirsing na jeziku. Pirsing na jeziku bio je jedan od ritualnih oblika, kao i vecina gore navedenih, a koristio se u plemenima kao sto su Asteci i Maje. Veruje se da je busenje jezika umiloscavalo bogove ali i da je busenjem istog dolazilo do promene stanja svesti, kako bi saman mogao da komunicira sa bogovima.
Istorija pirsinga na pupku je nepoznata, postoje nagadjanja da vodi poreklo iz Egipta ali su to samo nagadjanja jer do sada nije pronadjen ni jedan dokaz da je ova prica istinita.

Do pocetka 20. veka pirsing na zapadu je bio redak, nagli porast interesovanja za ovakvim vidom ukrasavanja tela usledio je nakon Drugog svetskog rata. Oko 1970. godine , pirsing je pre svega prihvatio Pank pokret kao alternativni i ne-tradicionalni ukras, koristeci umesto standardnih mindjusa zihernadle.
Istovremeno pirsing je poceo da se popularizuje i u Sjedinjenim Americkim Drzavama, za osnivaca "savremenog pirsinga" smatra se Dzim Vard, koji je 1975. godine pokrenuo svoj privatni "pirsing biznis"u Holivudu, da bi 3 godine kasnije otvorio prvi profesionalni pirsing studio.

1 коментар: